Totalresultat Meteserien

Klubbmästare 2000
Olle Hassellund

Segrare meteserien 2000
Herrsenior:
Rikard Högman
Damsenior:
Monica Högman
Äldre herrjunior:
Richard Blomqvist
Yngre herrjunior:
Niklas Olsson
Damjunior:
Frida Sjögren
Knatte:

Alexander Hed


Läs här om
Kils Sportfiskeklubbs storfisktävling
drilla.gif (12812 bytes)


Olle Hassellund Klubbmästare i mete
( största sammanlagda vikt på alla deltävlingar).

Resultat
Klubbtävlingar 1999
Under året genomfördes nio klubbtävlingar.

Vår : Vårmetet; 5 deltävlingar
Vinnare Vårmetet - 99
Karl Jansson

Sommar/Höst :3 Trollingtävlingar
Vinnare Trollingserien - 99
Krister "Jesse" Jansson

Vinter : Pimpel KM
Vinnare pimpel KM - 99
Olle Hasselund

Totalresultat
Trollingserien

2000

1. Jens Hasselund 49 240
2. Lersten 47 940
3. Sutarn 43 260
4. Jesse 42 320
5. Benny (+20) 35 340
6. Sigge/Bertil 24 910
7. Noris 24 870
8. Olausson 22 800
9. Fredriksson 22 780
10. Iderström 22 458
11. Ypper 21 020
12. Odqvist 15 240
13. Bladh 14 750
14. Magnus 9 820
15. Asplund 9 300
16. Wikström 9 260
17. TEAM SKITKASS DRAGAN 1 960

Största fisk :
Abborre 750 Iderström
Gös 3 860 Benny H.
Lax 6700 Jens Hassellund
Öring 1 800 Wikström
Gädda 11 280 Sutaren
Udda/Id 1 660 Ypper

Resultat meteserien
8/5
Herrsenior:
Jakob Wikström
Damsenior:
Ulrika Haffling
Äldre herrjunior:
Richard Blomqvist
Yngre herrjunior:
Anders Bladh
Dam junior:
Frida Norberg
Knatte:
Alexander Hed

16/5
Herrsenior:
Rikard Högman
Damsenior:
Monica Högman
Äldre herrjunior:
Staffan Svensson
Yngre herrjunior:
Niklas Olsson
Dam junior:
Frida Norberg
Knatte:
Andreas Wikström

24/5
Herrsenior:
Olle Hassellund
Damsenior:
Kerstin Hallgren
Äldre herrjunior:
Richard Blomqvist
Yngre herrjunior:
Niklas Olsson
Dam junior:
Frida Sjögren
Knatte:
Robin Svensson

30/5
Herrsenior:
Kjell Johansson
Damsenior:
Monica Högman
Äldre herrjunior:
Staffan Svensson
Yngre herrjunior:
Niklas Olsson
Dam junior:
Frida Sjögren
Knatte:
Robin Svensson

3/6
Herrsenior:
Kjell Johansson
Damsenior:
Monica Högman
Äldre herrjunior:
Staffan Svensson
Yngre herrjunior:
Niklas Olsson
Dam junior:
Frida Sjögren
Knatte:
Robin Svensson


Trolling-km : 20/5 , 10/6 , 5/8 , 9/9
Alla deltävlingarna avgörs i Fryken. Samling vid Äng

Resultat Trolling: tävling på vänern 13 maj       BILDER

Störst fisk
Team Ronny Wikström

1. Team Leif big fish Andersson ( 2 laxar) 10800 gr
2. Team Ronny wikström (1 lax) 8300 gr
3. Team Fredriksson (1 öring) 6000 gr
4. Team Lersten (1 lax) 5550 gr
5. Team Sandström (1 öring) 4800 gr
6. Team bosses marin (1 lax) 3000 gr
7. Team Noris (1 lax) 2600 gr
Team Gogge, Team predator, Team Håkansson, Team Iderström och Team Dragan 0 gr
Resultat Trolling: km-tävling på Fryken 20/5     BILDER Poäng
1. Team 20 +      (Benny Haglund) 18640 p.
2. Team Noris 9800 p.
3. Team Bladh 9550 p.
4. Team Fredriksson 8080 p.
5. Team Fredrik Johansson 7350 p.
6. Team Håkan Iderström 7090 p.
7. Team Wikström 5400 p.
8. Team Sigge & Bertil 5250 p.
9. Team Ypper 1700 p.
10. Sotarn, Jesse "gäddmaster" Janson, Magnus och Gunnar Odqvist INGEN FISK........
Resultat Trolling: km-tävling på Fryken 10/6

1. Team Jens Hassellund

26300 p

2. Team Bukis "Sandström" 23700 p
3. Team Olausson 15820 p
4. Team Iderström .14628 p
5. Team Gäddjansson 13500 p
6. Team Västsvenska brandskydd
Benny 20+ Haglund
12620 p
7. Team Predator 11300 p
8 .Team Noris 10630 p
9. Team Blue Tigers 10600 p
10. Team Lersten 8060 p
12. Team Magnus 5920 p
13. Team P.G.O 5480 p
14. Team Asplund 3640 p
15. Team Bladh 2580 p
16. Team Ypper 1460 p
17. Team Dragan Big Fish 1220 p
18. Team Håkansson 1020 p
19. Team Ronk 0000 p
Ovanstående tävling resulterade i att :
Jens Hassellund fick en lax på 6120 gr
Sotar Sandström : lax 5420 gr
Benny Haglund fick en gös på 3860 gr
och Olausson : gös 3340 gr
Resultat Trolling: km-tävling på Fryken 5/8
1. Team Lersten 28040 p
2. Team "Sutarn" 19560 p
3. Team Jens Hassellund 18820 p
 

 

 

 

4. Team Jesse 16360 p
5. Team Sigge 13960 p
6. Team Ypper 13560 p
7. Team Fredriksson 8200 p
8. Team Odqvist 5660 p
9. Team Asplund 5660 p
 

 

 

10. Team Magnus 3900 p
11. Team Wikström 3860 p
12. Team Predator 2080 p
13 Team Noris 1820 p
14. Team Iderström 740 p
15. Team Dragan 740 p
Bengt Håkansson och Olausson 0 p
Resultat Trolling: km-tävling på
Fryken 5/8
1. Team Jesse 12460 p
 

 

 

2. Team Lersten 11840 p
3. Team Olausson 6980 p
4. Team Fredriksson 6500 p
5. Team Ypper 5760 p
6. Team Sigge 5700 p
7. Team Noris 4440 p
 

 

 

8. Team Jens Hassellund 4120 p
9. Team Odqvist 4100 p
10. Team Bladh 2620 p
Sutarn, Asplund och DRAGAN 0 p

Pimpel - km
Totalsegrare 2000
Seniorer :
Mikael Björn
Damer :
Monica Högman
Äldre Juniorer :
Jörgen Axelsson
Juniorer :
Niclas Olson

Resultat
Första tävlingen
  8/1
Segrare
Seniorer : Gunnar Odqvist
Äldre Juniorer : Jörgen Axelsson
Juniorer : Niclas Olson
Plats : Södra Hyn

Andra tävlingen   5/2
Segrare
Seniorer : Mikael Björn
Damer : Monica Högman
Äldre Juniorer : Jörgen Axelsson
Juniorer : Anders Blad

Plats : Visten (humletorp)

Tredje tävlingen  4/3
Segrare
Seniorer : Karl-Erik Hassellund
Damer : Monica Högman
Äldre Juniorer : Richard Blomqvist
Juniorer : Niclas Olson
Plats : Nedre Fryken

Lite bilder från pimpel-km